Gaz płynny LPG - analiza rynku w Polsce w 2019 r.

W 2019 r. konsumpcja gazu płynnego w Polsce wyniosła ponad 2,5 mln ton, co stanowi wzrost o 4,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Polscy producenci są jednak w stanie pokryć niespełna 20 proc. krajowego zapotrzebowania na LPG. Większość gazu płynnego do Polski trafia z importu, przede wszystkim z kierunku rosyjskiego – wynika z raportu rocznego Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP).

W raporcie POGP czytamy, że w 2019 r. konsumpcja LPG w Polsce wyniosła dokładnie 2 520 tys. ton, podczas gdy w 2018 r. było to 2 415 tys. ton. Wzrost w ujęciu rok do roku wynosi więc 4,3 proc.

Może Cię zainteresować:

Bunkrowanie LNG: stoczniowa sztafeta w Chinach

Bunkrowanie LNG: stoczniowa sztafeta w Chinach

Polska Organizacja Gazu Płynnego opublikowała raport roczny, dotyczący rynku LNG w Polsce w 2019 r. Prezentujemy wybrane dane z dokumentu. Czytaj dalej

Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego import LPG do Polski wyniósł 2 340 tys. ton, co stanowi wzrost o 1,3 proc. rok do roku. Z kolei 315 tys. ton gazu płynnego Polskie firmy sprzedały za granicę. W tym przypadku nastąpił spadek o 17,1 proc. – w 2018 r. eksport gazu płynnego z Polski wyniósł 380 tys. ton.

W raporcie napisano, że polscy producenci gazu płynnego (PKN Orle, Lotos i PGNiG) w 2019 r. wytworzyli w sumie 495 tys. ton LPG. Oznacza to wzrost produkcji rok do roku o 2,1 proc.

– Zakładając, że całość produkcji krajowej gazu płynnego LPG zostałaby skierowana na rynek polski, można stwierdzić, że w 2019 r. zabezpieczyłaby ona 19,6 proc. ogólnego krajowego popytu na ten produkt – czytamy w raporcie rocznym POGP.

Gaz LPG – przede wszystkim import

Skąd Polska sprowadza gaz płynny? W raporcie czytamy, że ponad 80 proc. LPG do Polski trafia z krajów, które nie należą do Unii Europejskiej, a największym dostawcą gazu płynnego nad Wisłę jest Rosja. W ujęciu procentowym to właśnie z Rosji pochodzi 73,5 proc. gazu LPG sprowadzonego do Polski z zagranicy w 2019 r.

W 2019 r. rosyjskie firmy dostarczyły do Polski 1 719 tys. ton gazu płynnego LPG (niewielki wzrost w porównaniu z 2018 r., kiedy z Rosji do Polski trafiło 1 711 tys. ton LPG). Nasz kraj jest przy tym dla Rosji jednym z ważniejszych kierunków eksportowych, ponieważ do Polski trafia 25,5 proc. całego rosyjskiego eksportu gazu płynnego (wynosi on w sumie 6 705 tys. ton).

Może Cię zainteresować:

Novatek Green Energy: nowy terminal przeładunkowy LPG

Novatek Green Energy: nowy terminal przeładunkowy LPG

Polska Organizacja Gazu Płynnego opublikowała raport roczny, dotyczący rynku LNG w Polsce w 2019 r. Prezentujemy wybrane dane z dokumentu. Czytaj dalej

– Nadal eksport LPG do Polski odgrywa bardzo ważną rolę w transakcjach firm rosyjskich – czytamy w raporcie. – Czynnikami wpływającymi na taką sytuację są możliwość dostawy transportem kolejowym, transportem morskim z terminalu w Ust-Łudze, jak również możliwość dostaw transportem drogowym z obwodu kaliningradzkiego. Niebagatelną rolę odgrywa też skala polskiego rynku LPG oraz możliwość dostaw tranzytowych przez Polskę do innych państw w Europie Centralnej – piszą autorzy opracowania.

Inne kierunki pochodzenia gazu LPG sprowadzanego do Polski to: Litwa (7,4 proc. importu, 174 tys. ton), Białoruś (5,8 proc., 174 tys. ton), Szwecja (6,0 proc., 141 tys. ton). W 2019 r. istotnie spadł import gazu płynnego z Kazachstanu, skąd sprowadzony 15 tys. ton LPG, czyli 0,6 proc. całości importu.

– Można stwierdzić, że praktycznie Kazachstan zaprzestał dostaw do Polski. Według dostępnych danych podobna sytuacja będzie miała miejsce w najbliższych latach – czytamy w raporcie.

Z kolei 6,7 proc. stanowiły dostawy z innych krajów, m.in.: Niemiec, Czech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Łotwy, Włoch

– W 2019 r. nie odnotowano importu z innych rejonów świata. Nadal nie obserwuje się dostaw z Bliskiego Wschodu, ale można zakładać przywóz produktów ze Stanów Zjednoczonych w najbliższym czasie – podkreślono w raporcie POGP.

Może Cię zainteresować:

Novatek: spadek sprzedaży gazu w pierwszym kwartale

Novatek: spadek sprzedaży gazu w pierwszym kwartale

Polska Organizacja Gazu Płynnego opublikowała raport roczny, dotyczący rynku LNG w Polsce w 2019 r. Prezentujemy wybrane dane z dokumentu. Czytaj dalej

Eksport gazu płynnego LPG z Polski

Według raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego w 2019 r. wywieziono z Polski w sumie ponad 315 tys. ton LPG. W porównaniu z 2018 r. stanowi to spadek o 17,1 proc. W ub.r. gaz płynny z Polski eksportowany był na Węgry (111 tys. ton) oraz do Niemiec (64 tys. ton), Czech (48 tys. ton) i Serbii (24 tys. ton). 28 tys. ton LPG wyeksportowano także na Słowację. Mniejsze ilości gazu wywieziono także do Bośni i Hercegowiny (9 tys. ton), Chorwacji (3 tys. ton), Słowenii (4,5 tys. ton), Austrii (8 tys. ton), Włoch (8 tys. ton), Rosji (1,1 tys. ton). Ponadto 6 tys. ton LPG wyeksportowano na Ukrainę, a 206 ton na Litwę.

Cały raport roczny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego dostępny jest pod tym linkiem.

Podpis: gasnews.pl (fot.: materiały prasowe).