14 kwietnia  2020r. należąca do skarbu państwa spółka Gaz-System poinformowała, że podpisała kontrakt na budowę kolejnego odcinka interkonektora gazowego Polska-Litwa (odcinek północy). Za roboty na odcinku w sumie 77 km odpowiada konsorcjum, którego liderem jest NDI Energy Sp. z o.o.

Umowa dotyczy prac budowlanych pomiędzy Konopkami i Kukowem. Jej podpisanie oznacza, że Gaz-System ma już zawarte kontrakty na budowę dwóch z trzech odcinków północnej trasy polsko-litewskiego interkonektora gazowego. Przypomnijmy: w marcu br. została podpisana umowa na budowę odcinka pomiędzy Kukowem i granicą Polski.

Może Cię zainteresować:

Klaipedos Nafta: 3,7 mln euro ze sprzedaży LNG w marcu

Klaipedos Nafta: 3,7 mln euro ze sprzedaży LNG w marcu

Spółka Gaz-System poinformowała, że podpisała kontrakt na budowę kolejnego odcinka interkonektora gazowego Polska-Litwa. Czytaj dalej

Wiceprezes zarządu Gaz-Systemu Artur Zawartko podkreśla, że gazociąg Polska-Litwa to ważny element integracji rynku gazu krajów bałtyckich. Zaznacza, że podpisanie kontraktu na budowę kolejnego odcinka to wyraz konsekwencji realizacji inwestycji mimo ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa.

Łącznie północny odcinek gazociągu na terytorium będzie mierzył ok. 185 km długości. Przebiegnie on przez województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. W Polsce inwestycja składa się z trzech odcinków realizacyjnych mierzących odpowiednio 61, 77 oraz 47 km.

W sumie połączenie gazowe Polska-Litwa będzie miał ponad 520 km długości, z czego 357 km rurociągu będzie biegło przez Polskę. Łączny koszt budowy połączenia to 558 mln euro, z czego 226,4 to dofinansowanie z unijnego instrumentu „Łącząc Europę”. Inwestorami są polski Gaz-System oraz litewski operator gazowy Amber Grid.

Inwestycja ma być gotowa do eksploatacji w 2022 r.

Podpis: Anna Marciniak (fot.: Gaz-System)