PGNiG Upstream Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, poinformowała, że ruszyła produkcja na złożu Ærfugl na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Firma szacuje, że w szczytowym roku produkcja ze złoża wyniesie ok. pól mld m sześc. gazu ziemnego, który będzie przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe.

Może Cię zainteresować:

Szef PGNiG o pieniądzach od Gazpromu i nowych inwestycjach

Szef PGNiG o pieniądzach od Gazpromu i nowych inwestycjach

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, poinformowała, że ruszyła produkcja na złożu Ærfugl. Czytaj dalej

Szef koncernu PGNiG Jerzy Kwieciński podkreśla, że uruchomienie produkcji na nowym złożu pomimo kryzysowej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa było możliwe dzięki przemyślanej strategii inwestycyjnej gazowej firmy oraz dobrym relacjom z partnerami koncesyjnymi. W przypadku złoża Ærfugl PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 proc. udziałów. Operatorem jest Aker BP, a pozostałymi partnerami firmy Equinor Energy oraz Wintershall DEA.

– Z uwagą śledzimy sytuację na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, który, podobnie jak inne części świata, pozostaje pod wpływem pandemii koronawirusa – zaznacza Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG. – Na razie jednak wydobycie z koncesji, których udziałowcem jest PGNiG, tak samo jak z pozostałych złóż w tym regionie, przebiega bez zakłóceń – dodaje.

Uruchomienie produkcji ze złoża Ærfugl w praktyce oznacza, że uruchomiony został pierwszy odwiert produkcyjny. To pierwszy z trzech odwiertów zaplanowanych w tej fazie eksploatacji złoża gazowego. Docelowo wykonanych zostanie sześć odwiertów (w dwóch fazach). PGNiG podało w komunikacie, że szacowane zasoby gazu ziemnego tego złoża wynoszą 300 mln BOE. Według gazowego koncernu, produkcja na złożu Ærfugl jest opłacalna przy cenie ropy naftowej wynoszącej powyżej 15 dol. za baryłkę. W pobliżu bowiem znajduje się jednostka produkcyjno-magazynująca FPSO Skary, dzięki czemu koszty eksploatacji są mniejsze. Dlatego też udziałowcy koncesji mogli pozwolić sobie na uruchomienie produkcji nawet w tak trudnej sytuacji rynkowej, jaka panuje obecnie.

Może Cię zainteresować:

Klaipedos Nafta: 3,7 mln euro ze sprzedaży LNG w marcu

Klaipedos Nafta: 3,7 mln euro ze sprzedaży LNG w marcu

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, poinformowała, że ruszyła produkcja na złożu Ærfugl. Czytaj dalej

Gazowy koncern podał również, że jeszcze pod koniec br. przewidziane jest uruchomienie z trzech innych odwiertów na tym złożu (chodzi o odwierty realizowane w ramach pierwszej fazy zagospodarowania). Dodatkowo w przyszłym roku ruszyć ma produkcja z dwóch kolejnych odwiertów.

Uruchomienie eksploatacji złoża Ærfugl oznacza, że spółka PGNiG Upstream Norway obecnie wydobywa gaz ziemny już w sumie na siedmiu złożach. Co więcej, firma przymierza się do rozpoczęcia eksploatacji czterech następnych. W sumie firma ma udziały w 29 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Podpis: gasnews.pl (fot.: PGNiG/Twitter)