Rosyjska agencja informacyjna Interfax poinformowała, że koncern energetyczny Gazprom ograniczył wydobycie gazu ziemnego do poziomu sprzed czterech lat. Ciepła zima, która miała miejsce w tym sezonie, spowodowała spadek popytu na gaz w Rosji oraz innych krajach zaopatrywanych przez Gazprom. Teraz magazyny rosyjskiego giganta są pełne, a produkcja musiała zostać znacznie ograniczona.

Według informacji przekazanych przez Interfax, w pierwszym kwartale tego roku Gazprom zmniejszył wydobycie gazu ziemnego aż o 13,7 miliarda metrów sześciennych w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Może Cię zainteresować:

Kwieciński: pieniądze od Gazpromu przeznaczymy na inwestycje

Kwieciński: pieniądze od Gazpromu przeznaczymy na inwestycje

Ciepła zima, która miała miejsce w tym sezonie, spowodowała spadek popytu na gaz w Rosji oraz innych krajach zaopatrywanych przez Gazprom. Teraz magazyny rosyjskiego giganta są pełne. Czytaj dalej

Przez pierwsze trzy miesiące tego roku Gazprom wydobył w sumie 38,3 miliardy metrów sześciennych surowca. Niższy wynik rosyjski koncern zanotował ostatni raz w marcu 2016 roku. Wówczas wydobycie gazu spadło do poziomu 34,8 miliarda metrów sześciennych.

Jeżeli chodzi o ujęcie procentowe, to w poszczególnych miesiącach 2020 roku spadki wydobycia gazu ziemnego wynosiły (rok do roku) odpowiednio: w styczniu – 6,5 proc., w lutym – 5,3 proc., w marcu – 18 proc.

Ograniczenie wydobycia gazu ziemnego powiązany jest ze znacznym spadkiem wolumenów surowca eksportowanych przez Gazprom. Agencja Interfax przekazała, że w marcu eksport Gazpromu poza grupę Wspólnoty Niepodległych Państw spadł do poziomu 13 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Dla porównania: w marcu roku poprzedniego poza WNP Gazprom wysłał ponad 16 miliardów metrów sześciennych.

Podpis: gasnews.pl/Interfax (fot.: Gazprom)