Fińska firma Gasum straciła dużą część przychodów przez koronawirusa. Fot.: Gasum

Fińska państwowa firma gazowa Gasum Oy z siedzibą w Espoo pod koniec ubiegłego tygodnia poinformowała, że zanotowała poważny spadek zysku netto w pierwszym kwartale tego roku. Ponadto przychody firmy spadły aż o ponad 40 proc.

Z raportu kwartalnego fińskiej firmy Gasum wynika, że w okresie styczeń-marzec br. zarobiła ona na czysto w sumie 12,3 mln euro. Dla porównania: w analogicznym okresie rok wcześniej zysk netto koncernu wyniósł 17,5 mln euro. Warto zwrócić uwagę, że za cały 2019 r. spółka Gasum Oy zanotowała ponad 1,1 mld euro zysku netto.

Poważnie spadły też przychody w firmy. W ujęciu procentowym rok do roku spadek wyniósł 44,6 proc. W praktyce na konta fińskiej firmy Gasum wpłynęło razem 177,4 mln euro.

Może Cię zainteresować:

CNG: PGNiG Obrót Detaliczny ma kontrakt na dostawy gazu

CNG: PGNiG Obrót Detaliczny ma kontrakt na dostawy gazu

Z raportu kwartalnego fińskiej firmy Gasum wynika, że w okresie styczeń-marzec br. zarobiła ona na czysto w sumie 12,3 mln euro. Czytaj dalej

W raporcie kwartalnym firma podała, że wpływ na pogorszenie wyników finansowym miała przede wszystkim pandemia koronawirusa, która spowodowała ostry spadek cen gazu ziemnego oraz zapotrzebowania na ten surowiec w Europie i regionie nordyckim. Przykładowo tylko w Finlandii popyt na gaz ziemny w ujęciu rok do roku w I kw. 2020 r. spadł o ok. 20 proc.

Fińska spółka Gasum prognozuje, że trudna sytuacja na rynku gazu ziemnego utrzyma się w najbliższym okresie. Zarząd firmy zapowiada jednak, że będzie kontynuował rozwój swojej działalności biznesowej, zwłaszcza w zakresie sprzedaży skroplonego gazu ziemnego LNG oraz biogazu.

Grupa Gasum zatrudnia ok. 350 pracowników w Finlandii, Norwegii i Szwecji. To największy dystrybutor gazu ziemnego w państwach skandynawskich. Podstawową działalnością firmy jest import gazu ziemnego do Finlandii. Od dłuższego czasu Gasum rozwija także segment działalności związany ze skroplonym gazem ziemnym LNG (także z bunkrowaniem statków). Firma dostarcza skroplony gaz ziemny do obiorców m.in. w Finlandii, Szwecji i Norwegii.

Podpis: gasnews.pl (fot.: Gasum)