W poniedziałek rosyjska Federalna Służba Celna opublikowała informację, dotyczącą sprzedaży m.in. surowców energetycznych przez krajowe firmy. Z udostępnionych danych wynika, że w okresie styczeń-luty tego roku przychody Gazpromu spadły o ponad połowę, a eksport gazu ziemnego o ponad jedną czwartą.

Spadki w rosyjskiej sprzedaży zagranicznej dotyczą zresztą nie tylko surowców energetycznych (gazu ziemnego, ropy i węgla), ale również samego prądu. Spadki sprzedaży zagranicznej w styczniu i lutym wyniosły odpowiednio: ropy naftowej – o 4,2 proc., produktów naftowych – o 10,1 proc., węgla – o 10,2 proc., energii elektrycznej – o 26,7 proc.

Może Cię zainteresować:

Kwieciński: pieniądze od Gazpromu przeznaczymy na inwestycje

Kwieciński: pieniądze od Gazpromu przeznaczymy na inwestycje

Z informacji Federalnej Służby Celnej wynika, że gigant wyeksportował o 24,6 proc. mniej gazu ziemnego (w sumie było 32,5 miliarda metrów sześciennych surowca). Czytaj dalej

Z kolei spadek eksportu gazu ziemnego w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku był bardzo dotkliwy dla koncernu Gazprom. Z informacji Federalnej Służby Celnej wynika, że gigant wyeksportował o 24,6 proc. mniej gazu ziemnego (w sumie było 32,5 miliarda metrów sześciennych surowca), co przełożyło się na spadek przychodów ze sprzedaży o 50,3 proc. W sumie w okresie styczeń-luty księgowi zagranicznych odbiorców przelali na konta bankowe Gazpromu 5,05 miliarda dolarów.

Jak już pisaliśmy na portalu gasnews.pl, w ubiegłym tygodniu rosyjska agencja prasowa Interfax podała, że Gazprom musiał także w znacznym stopniu zredukować wydobycie gazu ziemnego. W sumie w pierwszym kwartale 2020 roku koncern wydobył o 13,7 miliarda metrów sześciennych mniej surowca niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. W okresie styczeń-marzec tego roku Gazprom wydobył łącznie 38,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Gorszy wynik koncern zanotował po raz ostatni cztery lata temu.

Podpis: Katarzyna Cieślik-Mróz, gasnews.pl (fot.: Gazprom)