15 kwietnia 2020 r. katarski koncern Qatar Petroleum poinformował, że rozpoczął odwierty na Polu Północnym w Zatoce Perskiej. To początek realizacji potężnego projektu wydobywczego katarskiego giganta, funkcjonującego pod nazwą North Field East Project (wcześniej określano go również jako North Field Expansion Project).

W planach energetycznego koncernu jest wykonanie 80 odwiertów w ramach projektu. Pierwszy został wykonany już 29 marca. Wykorzystano do tego specjalistyczną platformę wiertniczą GulfDrill Lovanda, która jest zarządzana i obsługiwana przez firmę GulfDrill. To spółka joint venture, zawiązana przez katarską firmę Gulf Drilling oraz Seadrill Limited.

Może Cię zainteresować:

Gazprom: wysoki spadek sprzedaży i przychodów

Gazprom: wysoki spadek sprzedaży i przychodów

Dzięki realizacji nowego projektu wydobywczego Katar będzie mógł eksportować dodatkowe 33 miliony ton skroplonego gazu ziemnego w skali roku. Czytaj dalej

Katarczycy liczą, że dzięki ekspansji na Polu Północnym zwiększą swoje moce produkcyjne w zakresie skroplonego gazu ziemnego LNG z 77 mln ton rocznie (tyle LNG Katar może produkować obecnie) to 110 mln to rocznie. Z kolei dzięki realizacji drugiego etapu eksploracji zasobów gazowych Pola Północnego (chodzi o projekt Nort Field South) jeszcze bardziej podniesie zdolności produkcyjne Kataru, dzięki czemu będzie on mógł produkować 126 mln ton LNG rocznie.

Podmorskie Pole Północne, rozciągające się pod dnem Zatoki Perskiej, to największe złoże gazu ziemnego na świecie. Według Międzynarodowej Agencji Energii znajduje się tam ok. 51 bln m sześc. gazu ziemnego. To ok. 20 proc. ziemskich zasobów tego surowca.

Pełne dane za 2019 r. jeszcze nie są znane, ale dwa lata temu Katar był największym eksporterem LNG na świecie, sprzedając klientom zagranicznym w sumie 105 mld sześc. gazu (po regazyfikacji). W 2018 r. na drugim miejscu znalazła się Australia z eksportem na poziomie 92 mld m sześc. Australia jednak od kilku lat umacnia swoją pozycję i według części analityków branżowych w okresie 2020-2021 przejmie pozycję lidera, jednak nie będzie w stanie w stanie utrzymać się na tej pozycji w perspektywie długoterminowej. W tej zaś o pierwsze miejsce wśród globalnych eksporterów LNG mają powalczyć Stany Zjednoczone i właśnie Katar, który po realizacji nowych projektów na Polu Północnym będzie miał w ręku potężne atuty.

Podpis: Anna Marciniak, (fot.: Qatar Petroleum)