Rosyjski koncern gazowy Novatek podał informację o wynikach produkcji i sprzedaży węglowodorów w I kw. 2020 r. Jeżeli chodzi o sprzedaż gazu ziemnego (w tym LNG), to firma zanotowała spadek sprzedaży na poziomie 6,8 proc. w ujęciu rok do roku.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 r. Novatek sprzedał w sumie 20,69 m3 gazu ziemnego. To 6,8 proc. mniej niż w I kw. Poprzedniego roku. Z tego sprzedaż na potrzeby odbiorców w Rosji wyniosła 18,24 mld m3 gazu. Novatek podał, że w tym okresie poza Federację Rosyjską wyeksportował 2,45 mln m3 LNG po regazyfikacji. W eksporcie gazu ziemnego w sumie Novatek zanotował więc spadek aż o 28,4 proc. rok do roku.

Koncern tłumaczy, że zanotowany spadek sprzedaży wynika m.in. z tego, że terminal Jamał LNG działający na północy Rosji, zrealizował mnij transakcji na spotowym rynku gazu ziemnego. Jednocześnie terminal zwiększył wolumen sprzedawanego LNG w ramach stabilnych kontraktów długoterminowych.

Może Cię zainteresować:

Lotos: wkrótce ruszy pierwsza stacja do tankowania LNG

Lotos: wkrótce ruszy pierwsza stacja do tankowania LNG

Rosyjski Novatek zaliczył spadek sprzedaży gazu w I kw. 2020 r. Największy w eksporcie. W tym przypadku spadek wyniósł aż 28,4 proc. Czytaj dalej

Na koniec marca w magazynach koncernu Novatek znajdowało się łącznie 0,3 mld m3 gazu ziemnego. Do wolumenu tego firma zalicza także zmagazynowany LNG.

W sumie jednak rosyjska firma w I kw. 2020 r. odnotowała wzrost produkcji węglowodorów w ujęciu rok do roku. Novatek podał w komunikacie, że w okresie styczeń-marzec w sumie wyprodukował 150,2 mln BOE, w tym 19,08 mld m3 gazu ziemnego oraz ponad 3 tys. ton kondensatu gazu i ropy naftowej. Łącznie produkcja węglowodorów wzrosła o 3,1 mln BOE, co jest wynikiem o 2,1 proc. lepszym w porównaniu z I kw. 2019 r.

W komunikacie koncern zaznacza, że podane wyniki sprzedaży i produkcji stanowią dane szacunkowe za I kw. 2020 r. i nie są ostateczne. Poszczególne wartości mogą jeszcze ulec zmianie po przeprowadzeniu pełnych analiz.

Podpis: Katarzyna Cieślik-Mróz (fot.: Novatek)