Prezydent Andrzej Duda podkreśla, że w 2022 r. Polska będzie niezależna od dostaw gazu ziemnego z Rosji.

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu Programowi 1 Polskiego Radia. Na antenie rozgłośni mówił m.in. o bezpieczeństwie energetycznym i uniezależnianiu się Polski od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Prezydent podkreślił, że dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu oraz budowie podmorskiego gazociągu Baltic Pipe od 2022 r. Polska będzie niezależna od zakupu surowca ze wschodu.

24 maja br. minęło pięć lat od drugiej tury wyborów prezydenckich, w których Andrzej Duda pokonał Bronisława Komorowskiego. Rozmowa na antenie radiowej „Jedynki” dotyczyła właśnie podsumowania kadencji obecnego prezydenta, a jednym z jej wątków było bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Może Cię zainteresować:

Niezależność gazowa w nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Niezależność gazowa w nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent podkreślił, ze dzięki terminalowi LNG oraz budowie podmorskiego gazociągu Baltic Pipe od 2022 r. Polska będzie niezależna od zakupu surowca z Rosji. Czytaj dalej

– To myślenie, które my realizujemy, to jest myślenie o suwerennej Polsce we wszystkich płaszczyznach, również w płaszczyźnie energetycznej – podczas rozmowy zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że gazoport w Świnoujściu, którego eksploatacja rozpoczęła się w 2016 r., już teraz wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, ponieważ daje on możliwość odbioru surowca z dowolnego kierunku. Andrzej Duda dodał, że w tej chwili przez terminal LNG Polska odbiera „w ogromnych ilościach” skroplony gaz ziemny ze Stanów Zjednoczonych, co dzieje się na podstawie długoletnich „atrakcyjnych” kontraktów.

– Przede wszystkim budujemy także gazociąg z Szelfu Norweskiego, który da nam całkowitą niezależność, i w tedy rzeczywiście to my będziemy decydowali, czy podpiszemy kontrakt z rosyjskim dostawcą, czy nie – powiedział Andrzej Duda. Prezydent, że w przeszłości Polska była zmuszona do podpisywania kontraktów na dostawy gazu z Rosji, ponieważ nie miała alternatywny, a gaz ziemny jest gospodarce niezbędny.

Andrzej Duda zaznaczył, że w 2022 r. Polska będzie miała swobodę w wyborze kierunku, z którego będzie sprowadzała gaz ziemny. Dodał też, że do dzisiaj Polska musi płacić za gaz ziemny rosyjskiemu dostawy „więcej niż Niemcy”, a sama możliwość wyboru wśród różnych kierunkach dostaw surowca oznacza prawdziwą suwerenność.

Może Cię zainteresować:

TurkStream dostarcza gaz ziemny do Europy

TurkStream dostarcza gaz ziemny do Europy

Prezydent podkreślił, ze dzięki terminalowi LNG oraz budowie podmorskiego gazociągu Baltic Pipe od 2022 r. Polska będzie niezależna od zakupu surowca z Rosji. Czytaj dalej

Pod koniec kwietnia br. spółka Gaz-System podpisała kontrakt z włoską firmą Saipem na budowę podmorskiego odcinka gazociągu Baltic-Pipe o wartości ok. 280 mln euro. Wówczas prezydent Andrzej Duda mówił, że budowa gazociągu podmorskiego, który połączy Polskę ze złożami na Szelfie Norweskim, jest krokiem milowym na drodze do uniezależniania się Polski od dostaw gazu ziemnego z Rosji.

– 1 października 2022 r. to planowany termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe i mam nadzieję, że zostanie dotrzymany – powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości, na której ogłoszono rozpoczęcie budowy gazociągu. – Chcemy być nie tylko państwem, które gaz przyjmuje i wykorzystuje na własne potrzeby, ale takim, które będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne innym krajom. To element wielkiego projektu w ramach Trójmorza – zaznaczył Andrzej Duda.

Kwestia niezależności gazowej zajmuje również ważne miejsce w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP, niedawno podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, o czym już na portal gasnews.pl pisaliśmy.  W dokumencie tym podkreślono, że jednym ze strategicznym celów państwa polskiego w tej domenie jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa, a także uniezależnienie się Polski od dostaw gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej.

Podpis: gasnews.pl (fot.: KPRP)