Informacja na temat opóźnienia uruchomienia nowego bloku została opublikowana także przez spółkę Gaz-System na platformie GIIP.

Nowy blok na gaz ziemny w warszawskiej Elektrociepłowni Żerań, należącej do spółki PGNiG Termika, rozstanie uruchomiony 25 kwietnia 2021 r., podała Polska Agencja Prasowa. Wcześniej planowano, że blok ruszy pod koniec tego roku.

W ubiegły piątek, podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku, prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk powiedział, że „wykonawca bloku na warszawskim Żeraniu sygnalizuje możliwe opóźnienie inwestycji”. Wykonawcą tym jest konsorcjum składające się z firm Mitsubishi Hitachi Power Systems i Polimeks-Mostosal. Całkowita wartość inwestycji (pierwotnego kontraktu oraz aneksu) to ponad 1,5 mld zł.

Informacja na temat opóźnienia uruchomienia nowego bloku została opublikowana także przez spółkę Gaz-System na platformie GIIP (Gas Inside Information Platform). Gaz-System publikuje tam ważne informacje dotyczące systemu gazowego. Równocześnie spółka podała, że we wrześniu 2020 r. uruchomione zostaną dwa gazowe kotły nowej kotłowni szczytowej, która powstaje na Żeraniu.

Nowy blok gazowy składa się z japońskiej turbiny gazowej klasy F o mocy 326 Mwe oraz turbiny parowej o mocy 172 Mwe. PGNiG Termika przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że otrzymała od wykonawcy bloku informację, iż nowy termin oddania bloku do eksploatacji wynika z oceny postępów inwestycji uwzględniającej zdarzenia, które wpływają na opóźnienie.

Uruchomienie nowego bloku to element modernizacji Elektroniciepłowni Żerań. Pozwoli ona na wycofanie starych kotłów węglowych, a nowa jednostka pozwoli na zwiększenie produkcji elektrycznej żerańskiego obiektu o 50 proc. Blok będzie zużywał rocznie ok. 650 mln m sześc. gazu ziemnego.

Podpis: gasnews.pl (fot.: PGNiG Termika)