Spółka Nord Stream AG, właściciel i operator podmorskiego gazociągu Nord Stream, poinformowała, że w 2020 roku przez to bałtyckie połączenie dostarczono 59,2 mld m sześc. gazu ziemnego do odbiorców w Europie.

W komunikacie spółki czytamy także, że był w 2020 r. osiągnięto najwyższy poziom wykorzystania mocy przerobowych w historii (przesyłanie gazu pierwsza nitką gazociągu Nord Stream rozpoczęto w listopadzie 2011 r.).

Spółka Nord Stream AG podała w komunikacie, że od momentu uruchomienia podmorskiego połączenia do końca 2020 r. w sumie gazociągiem przez Morze Bałtyckie przesłano 383 mld m sześc. gazu ziemnego. Operator podkreśla, że gazociąg ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy, co zostało potwierdzono w maju 2020 r., kiedy to Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych zgodziła się na wyłączenie Nord Stream spod przepisów tzw. dyrektywy gazowej UE.

Firma Nord Stream AG podkreśla, że jej priorytetem jest utrzymanie bezpiecznej, niezawodnej i wydajnej eksploatacji obu nitek gazociągu. Wszystkie zaplanowane na 2020 r. prace konserwacyjne i kontrolne zostały przeprowadzone pomyślnie i terminowo.

Źródło: Nord Stream AG, gasnews.pl