13 autobusów Solaris Urbino 12 napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG wyjechało na ulice Bielska-Białej. Fot.: Solaris Bus & Coach.

13 autobusów Solaris Urbino 12 napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG wyjechało na ulice Bielska-Białej. 26 pojazdów produkowanych w fabryce Solaris Bus & Coach w Bolechowie w lipcu ub.r. zamówił Bielski PKS. 13 pozostałych gazowców zostanie dostarczonych we wrześniu.

Kontrakt na dostawę 26 autobusów gazowych z bolechowskiej fabryki ma wartość 32 mln zł. Dostawy pojazdów od początku planowano w dwóch transzach i tak umowa jest realizowana.

O rozpoczęciu eksploatacji autobusów na CNG Solaris Urbino 12 w Bielsku-Białej poinformował Radosław Ostałkiewicz, prezes Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego. Jak zaznaczył, 70 proc. wartości umowy na nowe autobusy gazowe (czyli 22,6 mln zł) pochodzi z funduszy unijnych.

Może Cię zainteresować:

Autogaz coraz popularniejszy. To trzy czwarte rynku LPG [ANALIZA]

Autogaz coraz popularniejszy. To trzy czwarte rynku LPG [ANALIZA]

Kontrakt na dostawę 26 autobusów gazowych z bolechowskiej fabryki ma wartość 32 mln zł. Dostawy pojazdów zaplanowano w dwóch transzach Czytaj dalej

Radosław Ostałkiewicz zaznaczył również, że w Bielsku-Białej oddano do użytku stację tankowania sprężonym gazem ziemnym CNG. Ma ona obsługiwać flotę autobusów należących do bielskiego PKS. Jednocześnie w mieście trwa budowa drugiej stacji tankowania CNG, która będzie już ogólnodostępna.

Sprężony gaz ziemny to ekologiczne paliwo, które pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń przez samochody. Eksperci szacują, że stosowanie CNG jako paliwa samochodowego umożliwia – w porównaniu z olejem napędowym – redukcję emisji tlenków azotu o 50 proc., dwutlenku węgla o ok. 15 proc.

Fabryka Solaris Bus & Coach w Bolechowie autobusy napędzane tym paliwem produkuje od 2004 r. Od tego czasu spółka dostarczyła klientom już ponad tysiąc pojazdów na CNG. Ekologiczne autobusy Solarisa jeżdżą nie tylko w Polsce, ale szturmem zdobywają europejskie miasta. Eksploatują je spółki odpowiedzialne za transport publiczny m.in. z Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Litwy, Słowacji, Niemiec, Norwegii, Serbii, Szwecji i Włoszech.

Podpis: gasnews.pl (fot.: Solaris Bus & Coach)