Szef departamentu finansowo-ekonomicznego rosyjskiego Gazpromu Aleksander Ivannikov oświadczył, że koncern zaprojektował swój tegoroczny budżet na założeniu, że dostarczy odbiorcom w Europie ponad 166 mld m sześc. gazu ziemnego.
Może Cię zainteresować:

Naftogaz: mniej gazu z Rosji płynie przez Ukrainę
Cytowany przez agencję TASS Aleksander Innanikov stwierdził, że podstawą prognozowanych wyników finansowych Gazpromu na 2020 rok jest założenie, że koncern wyeksportuje do Europy 166,6 mld m sześc. gazu ziemnego po cenie 133 dolarów za tysiąc m sześc. surowca.
Oznacza to dalszy spadek eksportu gazu do Europy przez rosyjski koncern. Już w 2019 r. sprzedaż Gazpromu do krajów nienależących do Wspólnoty Niepodległych Państw spadła o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosła w sumie 199,2 mld m sześc. Z kolei w ub.r. dostawy gazu do państw WNP wzrosły o 2,2 proc. do poziomu 37,7 mld m sześc.
Dla porównania: według statystyk spółki Gazprom Export w 2018 r. koncern dostarczył do Europy w sumie 200,8 mld m sześc. gazu ziemnego. Wolumen ten nie uwzględnia dostaw do odbiorców z państw należących do WNP.
Może Cię zainteresować:

Białorusko-rosyjskie zapasy o cenę gazu ziemnego
Z informacji podawanych przez Gazprom Export wynika, że największymi odbiorcami rosyjskiego gazu w Europie są Niemcy, które w 2018 r. odebrały od Gazpromu 58,5 mld m sześc. Drugie miejsce zajmuje Turcja, która w tym okresie kupiła od koncernu 23,9 mld m sześc. (w najbliższej przyszłości wolumen dostaw Gazpromu do Turcji znacznie wzrośnie z powodu uruchomienia podmorskiego gazociągu TurkStream przez Morze Czarne). Trzecie miejsce w Europie, jeżeli chodzi o dostawy surowca od Gazpromu, zajmują Włochy. Kraj ten w 2018 r. odebrał 22,7 mld m sześc. gazu ziemnego od tego koncernu.
Ten rok będzie dla rosyjskiej firmy wyjątkowo trudny. Z powodu lockdownu gospodarczego na rynkach mocno spadły ceny ropy naftowej i gazu ziemnego, co przełożyło się na załamanie przychodów Gazpromu. Tylko w okresie styczeń-luty br. przychody koncernu ze sprzedaży gazu spadły o 51,3 proc. do poziomu 5,05 mld dolarów. Z kolei wolumen wyeksportowanego gazu ziemnego spadł o 24,6 proc. i wyniósł 32,5 mld m sześc. gazu.
Podpis: gasnews.pl (fot.: materiały prasowe)