Japonia odnotowała wzrost importu LNG w czerwcu br.

W czerwcu br. Japonia odnotowała wzrost importu skroplonego gazu. To efekt odmrożenia gospodarki, które poskutkowało wzrostem zapotrzebowania na gaz ziemny i energię elektryczną. Przez ostatnich klika miesięcy Japonia importowała mniej LNG niż w analogicznych miesiącach przed rokiem.

Japonia jest największym na świecie importerem skroplonego gazu ziemnego. Tylko w czerwcu kraj ten kupił w sumie 5,26 mln ton LNG. W ujęciu rok do roku oznacza to wzrost o 1,2 proc. To pierwszy wzrost importu tego paliwa w tym roku. Według ministerstwa finansów w Tokio, w czerwcu Japonia kupiła LNG za 2,3 mld dolarów.

W maju br. Japonia sprowadziła 4,51 mln ton LNG i był to najmniejszy miesięczny wolumen zaimportowanego surowca w ciągu ostatnich 11 lat.

Z kolei w okresie styczeń-czerwiec japońskie terminale przyjęły 36,4 mln ton skroplonego gazu ziemnego, którego zakup kosztował w sumie 17,6 mld dolarów. Dla porównania: przed rokiem w analogicznym okresie Japończycy kupili 38,58 mln ton LNG za 21,23 mld dolarów.

Z danych resortu finansów wynika, że największymi dostawcami LNG do Japonii są Malezja, Indonezja, Katar oraz Rosja. W czerwcu br. bardzo mało surowca (zaledwie 207 tys. ton) dostarczyły spółki ze Stanów Zjednoczonych.

Podpis: Anna Marciniak (fot.: Tokyo Gas)