Klaus Ernst krytycznie o nowych sankcjach na Nord Stream 2

Szef komisji ds. gospodarki i energetyki w niemieckim parlamencie Klaus Ernst krytycznie wypowiedział się o przygotowaniach Stanów Zjednoczonych na nałożenie nowych sankcji na podmioty zaangażowane w budowę oraz ewentualnie późniejszą eksploatację podmorskiego gazociągu Nord Stream 2. Jak stwierdził niemiecki polityk, sankcje naruszają suwerenność Niemiec oraz Unii Europejskiej.

Wypowiedzi na ten temat Klaus Ernst udzielił rosyjskiemu dziennikowi „Izwiestia”. Jego słowa zostały następnie przekazane dalej przez inne rosyjskie media, m.in. agencję informacyjną TASS oraz międzynarodową sieć portali internetowych Sputnik.

Może Cię zainteresować:

Niemiecki polityk: gaz ze Stanów Zjednoczonych jest bardzo drogi

Niemiecki polityk: gaz ze Stanów Zjednoczonych jest bardzo drogi

Niemiecki polityk Klaus Ernst w rozmowie z rosyjskimi mediami stwierdził, że sankcje na Nord Stream 2 naruszają suwerenność Niemiec oraz Unii Europejskiej. Czytaj dalej

W rozmowie z rosyjską gazetą niemiecki polityk zaznaczył, że jeżeli postępowanie Stanów Zjednoczonych względem projektu Nord Stream 2 nie ulegnie zmianie, Niemcy będą zmuszone rozważyć podjęcie działań ochronnych. Jako ich przykład Klaus Ernst w rozmowie z agencją TASS wymienił nałożenie przez Berlin sankcji na gaz ziemny sprowadzany ze Stanów Zjednoczonych. Zaznaczył również, że działania USA nie mogą być dłużej traktowane jako „przyjazny akt”, ponieważ są one wymierzone w suwerenność Niemiec oraz Unii Europejskiej.

Klaus Ernst to polityk znany z entuzjastycznych wypowiedzi na temat gazociągu Nord Stream 2. W połowie kwietnia podkreślał, że jego ukończenie umożliwi dostarczenie dodatkowych wolumenów gazu ziemnego z Rosji do Europy. Jak mówił, Niemcy i Unia Europejska potrzebują surowca z Rosji, ponieważ systematycznie wycofują się z energetyki jądrowej oraz chcą zrezygnować z wykorzystania węgla do produkcji elektrycznej. Jednocześnie polityk powiedział, że gaz ze Stanów Zjednoczonych nie może być alternatywą dla surowca dostarczanego przez Gazprom, ponieważ gaz ziemny z USA jest bardzo drogi.

Może Cię zainteresować:

Mniejsze wsparcie z Rosji uderza w Białoruś [ANALIZA]

Mniejsze wsparcie z Rosji uderza w Białoruś [ANALIZA]

Niemiecki polityk Klaus Ernst w rozmowie z rosyjskimi mediami stwierdził, że sankcje na Nord Stream 2 naruszają suwerenność Niemiec oraz Unii Europejskiej. Czytaj dalej

Amerykańska koncepcja nałożenia kolejnych sankcji na gazociąg Nord Stream 2 spotkała się z wieloma innymi krytycznymi głosami w Niemczech. Rzeczniczka niemieckiego ministra gospodarki Petera Altmaiera oświadczyła, że rząd federalny odrzuca eksterytorialne sankcje na gazociąg, ponieważ są one sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Do projektu nowych sankcji krytycznie są nastawieni także Rosjanie. Kilka dni temu ambasador Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie Anatolij Antonow powiedział, że USA nie będą w stanie zatrzymać dokończenia budowy i uruchomienia gazociągu Nord Stream 2. Ambasador Rosji zapewnił, że pomimo kolejnych przeszkód stawianych przez Stany Zjednoczone projekt Nor Stream 2 zostanie zrealizowany.

Podpis: gasnews.pl (fot.: Nord Stream 2)