Sporo miejsca w nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego zajmuje kwestia bezpieczeństwa energetycznego, w tym bezpieczeństwa gazowego. Fot.: Kancelaria Prezydenta RP

12 maja 202 r. prezydent Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, najważniejszy dokument strategiczny dotyczące bezpieczeństwa państwa. Strategia obejmuje wiele aspektów tej problematyki, a oprócz bezpieczeństwa w wymiarze militarnym mówi także o zagadnieniach gospodarczych, w tym również energetycznych.

Dywersyfikacja źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski zajęła także ważne miejsce w przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy, wygłoszonym podczas ceremonii podpisania postanowienia zatwierdzającego nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent zwrócił uwagę, że poprzednia strategia – zatwierdzona pod koniec 2014 r. – została sformułowana w innych warunkach bezpieczeństwa, a w ciągu ostatnich lat wiele się w tym zakresie zmieniło.

Może Cię zainteresować:

Kwieciński: pieniądze od Gazpromu przeznaczymy na inwestycje

Kwieciński: pieniądze od Gazpromu przeznaczymy na inwestycje

Strategia obejmuje wiele aspektów tej problematyki, a oprócz bezpieczeństwa w wymiarze militarnym mówi także o niezależności gazowej. Czytaj dalej

– Nie było wtedy gotowego gazoportu w Świnoujściu. Dzisiaj on jest, rozbudowujemy go do 7,5 mld m sześc. rocznie. Dzisiaj rozpoczynamy również, można o tym już śmiało mówić, bo są to fakty – budowę Baltic Pipe, a więc tego gazociągu, który ma prowadzić gaz z Szelfu Norweskiego poprzez Danię po dnie Morza Bałtyckiego do Polski. To są wielkie inwestycje choćby w sektorze energetycznym, które właśnie mają nam gwarantować bezpieczeństwo, mają nam gwarantować także i suwerenność gazową, uniezależnienie od dotychczasowego monopolu, jaki miał Gazprom, jeżeli chodzi o dostawy do Polski, a przede wszystkim uniezależnienie od dostaw z Rosji, z którego to powodu dotychczas bardzo cierpieliśmy. Choćby przez to, że na mocy wciąż jeszcze obowiązującej do 2022 r. umowy gazowej, gaz, który importujemy z Rosji, jest nam sprzedawany drożej, niż muszą za ten gaz płacić Niemcy – w przemówieniu powiedział Andrzej Duda. – Jest to więc oczywisty efekt tego, że nie byliśmy tu w pełni suwerenni, nie mieliśmy pełnej dywersyfikacji. Byliśmy zmuszeni do tego, aby taki kontrakt podpisać. Oczywiście kontrahent bezwzględnie wykorzystał to, by podyktować nam wyższą cenę – zaznaczył prezydent.

Z kolei w samej nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego znalazł się rozdział dotyczący bezpieczeństwa energetycznego. Czytamy w nim, że jednym ze strategicznych celów państwa polskiego w tej domenie jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa, opartego o tradycyjne źródła energii, poprzez tworzenie warunków do rozwoju ich alternatyw. Dalej w tekście dokumenty napisano, że chodzi o kontynowanie działań dyplomatycznych, prawnych i administracyjnych na rzecz powstrzymania budowy infrastruktury przesyłowej zwiększającej uzależnienie regionu Europy Środkowej od dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej oraz wzmacnianie odporności tego regionu na ryzyko wykorzystywania dostaw gazu jako instrumentu nacisku politycznego.

[powiazae2]

W innym miejscu w tekście nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego czytamy, że priorytetem państwa polskiego jest zwiększenie dywersyfikacji źródeł dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego. W dokumencie napisano o rozbudowie istniejących zdolności importu gazu ziemnego (m.in. podniesienie zdolności odbiorczych terminala LNG w Świnoujściu) oraz budowie nowych punktów wejścia do polskiego systemu przesyłowego. W tym kontekście wymienia się wprost budowę gazociągu Baltic Pipe oraz budowę terminala LNG w Zatoce Gdańskiej.

Ponadto w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego zaznaczono, że równie istotne jest, aby kontynuować prace nad projektami dywersyfikującymi dostawy paliwa gazowego do państw regionu, w tym Trójmorza oraz prace związane z rozbudową systemów przesyłowego oraz magazynowania gazu ziemnego. W Strategii napisano, że należy „zakończyć budowę szlaku Północ-Południe, umożliwiając stworzenie w Polsce podstaw do funkcjonowania hubu gazowego”.

Podpis: gasnews.pl (fot.: Kancelaria Prezydenta RP)