tema lng / gasnews.pl

Ghana wkrótce stanie drugim – po Egipcie – importerem skroplonego gazu ziemnego na kontynencie afrykańskim. Prawdopodobnie jeszcze w marcu zrealizowana zostanie pierwsza dostawa surowca do pływającego terminalu LNG w porcie Tema.

Dostawcą LNG do terminalu będzie koncern Royal Dutch Shell, który podpisał w tej sprawie długoterminową umowę z Ghana National Petroleum Corp. Rzecznik prasowy terminalu, którego właścicielem i operatorem jest spółka Tema LNG Terminal Company Ltd., zapowiedział, że pod względem technicznym terminal będzie gotowy do pracy pod koniec marca. Jeżeli tylko Shell i afrykańska firma odbiorcza potwierdzą uzgodniony harmonogram, pierwsza dostawa surowca dotrze do Ghany jeszcze w tym miesiącu.

Teminal Tema LNG składa się z dwóch jednostek pływających. Pierwsza to specjalistyczna jednostka regazyfikacyjna, którą zbudowała chińska firma stoczniowa Jiangnan Shipbuilding. Druga jest przeznaczona do magazynowania skroplonego gazu ziemnego. Łącznie terminal Tema LNG będzie w stanie regazyfikować 1,7 mln ton skroplonego gazu rocznie.

Kiedy pierwsza dostawa LNG dotrze to terminalu, Ghana stanie się drugim importerem skroplonego gazu ziemnego w Afryce. Jak dotąd, jedynym jest Egipt, który również wykorzystuje do tego pływający terminal LNG.

Podpis: gasnwes.pl (fot.: materiały prasowe)