Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapowiedział, że projekt Nord Stream 2 zostanie zrealizowany. Fot.: mid.ru

Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Sergiej Ławrow odniósł się do sporów dotyczących dokończenia budowy podmorskiego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Jak zaznaczył (cytowany m.in. przez Polską Agencję Prasową), spory te mogą doprowadzić do wzrostu cen gazu ziemnego dla obywateli Unii Europejskiej. Jednocześnie szef rosyjskiej dyplomacji zaznaczył, że projekt bałtyckiego połączenia gazowego nie zostanie wstrzymany.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odniósł się do decyzji Niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci Przesyłowych (BNetzA). Agencja ta w ubiegłym tygodni wydała negatywną decyzję co do wyłączenia gazociągu Nord Stream 2 spod prawa Unii Europejskiej (chodzi o tzw. dyrektywę gazową).

Może Cię zainteresować:

Niemiecki polityk: gaz ze Stanów Zjednoczonych jest bardzo drogi

Niemiecki polityk: gaz ze Stanów Zjednoczonych jest bardzo drogi

Szef rosyjskiego MSZ Sergiej Ławrow odniósł się do sporów dotyczących dokończenia budowy podmorskiego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Czytaj dalej

Szef rosyjskiej w związku z tym przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem. Ławrow podkreślił wcześniej jednak, że nie będzie zmuszał rządu niemieckiego do podejmowania innej decyzji w tej sprawie. Według służb prasowych rosyjskiego MSZ, podczas rozmowy ministrowie umówili „aktualne kwestie dwustronnych stosunków rosyjsko-niemieckich oraz szereg kwestii międzynarodowych”.

Siergieł Ławrow, cytowany przez PAP, powiedział również, że spory dotyczące finalizacji budowy Nord Stream 2 doprowadzą do tego, że obywatele państw Unii Europejskiej będą musieli płacić więcej za gaz ziemny.

– Eksperci są zgodni, że praktycznie wszystkie warianty rozwiązania kolizji prawnej doprowadzą do podrożenia gazu dla konsumentów, dla obywateli państw UE – zaznaczył szef rosyjskiej dyplomacji.

Siergiej Ławrow wyraził również przekonanie, że projekt Nord Stream 2 „zostanie zrealizowany”.

Podpis: gasnews.pl /PAP (fot.: mid.ru)