27 marca prezes Gazpromu spotkał się z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Sprawozdanie z rozmowy opublikowano stronach internetowych koncernu gazowego oraz kancelarii rosyjskiego prezydenta. Z zapisu rozmowy wynika, że Gazprom otrzymał od Putina zielona światło na dalszą realizację projektu budowy gazociągu Siła Syberii 2.

Gazociąg Siła Syberii 2 ma połączyć złoża gazowe znajdujące się na Jamale oraz Syberii Zachodniej z Chinami, dzięki czemu radykalnie wzrosną możliwości Rosji w zakresie eksportu gazu do Państwa Środka. Według wstępnych szacunków przepustowość nowego połączenia ma wynosić ok. 50 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

27 marca Władimir Putin spotkał się z Aleksiejem Millerem. Konkluzją rozmowy jest kontynuacja prac związanych z budową nowego gazociągu Siła Syberii 2. Fot.: kremlin.ru.

W rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller powiedział, że firma zakończyła wstępną ocenę wykonalności tego megaprojektu. Jak zaznaczył, wynika z niej, że inwestycja będzie opłacalna.

Władimir Putin zgodził się na kontynuację prac związanych  projektem. W praktyce oznacza to, że przed Gazpromem stoi teraz trudny etap przedinwestycyjny. Chodzi przede wszystkim o opracowanie studium wykonalności oraz uruchomienie prac projektowych nad gazociągiem.

Rosjanie od dłuższego czasu intensyfikują eksport surowców energetycznych do Chin, dzięki czemu chcą oni uniezależnić się finansowo od sprzedaży gazu do Europy, do której w ostatnim czasie napływa coraz więcej surowca z innych kierunków, między innymi ze Stanów Zjednoczonych, które coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnym rynku skroplonego gazu ziemnego LNG.

Szef Gazpromu poinformował prezydenta Federacji Rosyjskiej, że analizy przeprowadzone przez Gazprom wykazały opłacalność budowy gazociągu Siła Syberii 2. Fot.: kremlin.ru

Na początku grudnia ubiegłego roku został oficjalnie zainaugurowany transport gazu z Rosji do Chin za pośrednictwem nowego gazociągu Siła Syberii, który mierzy 2,2 tysiąca kilometrów i jest określany jako największy projekt eksportowy koncernu Gazprom. Koszty budowy tego projektu nie zostały oficjalnie ujawnione, ale według analityków szacowane są na ok. 55-70 miliardów dolarów, które musiał wyłożyć Gazprom. Sam kontrakt na dostawy surowca został podpisany przez Gazprom i chińską firmę CNPC w maju 2014 roku. Umowę zawarto na okres 30 lat i dotyczy ona dostaw 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie gazociągiem Siła Syberii.

Prace inżynieryjne nad wszystkimi elementami systemu przesyłowego gazu z Rosji do Chin jednak jeszcze nie zostały ukończone. Dopiero w okolicach 2025 roku gazociąg osiągnie pełną przepustowość. Zgodnie z umową jednak Gazprom już w 2022 roku prześle stronie chińskiej 15 miliardów metrów sześciennych gazu.

Podpis: gasnews.pl (zdjęcie główne: Gazprom)